POLECANE FILMY

Na tej stronie znajdują się pozycje filmów związanych głównie z tematyką podróży/górską, lecz nie tylko, które według nas warto obejrzeć.

Jeżeli znacie filmy związane z tą tematyką, które warto obejrzeć zachęcamy do podania ich tytułu. Również chętnie z tego skorzystamy. 🙂

„Himalaiści”

himalaiści

Serial dokumentalny o złotej erze polskiego himalaizmu. Podzielony na 8 odcinków: „Wyprawy 1939-1980”, „Wyprawy 1980-1989”, „Karawana marzeń (Wanda Rutkiewicz)”, „Zerwana lina (Jerzy Kukuczka)”, „Życie jest za krótkie (Andrzej Zawada)”, „Ścieżka góry (Wojciech Kurtyka)”, „Głód wspinaczki (Krzysztof Wielicki)”, „W strefie śmierci (Ryszard Pawłowski)”

„Ogień pod śniegiem” (ang. „Fire Under the Snow”)

ogień pod śniegiem„W 1959 r. Palden Gyatso został pojmany przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą za udział w demonstracji pokojowej przeciwko okupacji Tybetu. Kolejne 33 lata upłynęły temu wychowanemu w klasztorze buddyjskiemu mnichowi pod znakiem więzienia, tortur, głodu, upokorzeń i przymusowej pracy.
Po wyjściu na wolność Palden uciekł do indyjskiego miasta Dharamśala – siedziby tybetańskiej społeczności uchodźców. Stał się działaczem występującym przeciwko chińskiej okupacji, przemawiającym w imieniu tysięcy zmarłych, wysiedlonych lub uwięzionych Tybetańczyków. Do dziś nikt nie zdołał złamać jego ducha i sprawić, by odstąpił od walki z niesprawiedliwością i ignorancją.
Ogień pod śniegiem przedstawia dramatyczną i inspirującą historię człowieka niezłomnej woli i wiary, zdolnego oprzeć się niewyobrażalnym naciskom. Dzięki reżyserii Makoto Sasy, która w przejrzysty sposób przeplata wywiady z Paldenem, więźniami politycznymi, członkami ich rodzin oraz Dalajlamą z niesamowitym materiałem archiwalnym, film staje się zniewalającym, odkrywczym i niezwykle poruszającym dokumentem historycznym.”

„Samsara”

Samsara„Po 20 latach od nakręcenia kultowej „Baraki” Ron Fricke powraca na srebrny ekran fenomenalnym obrazem „Samsara”. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł zaś wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia. „Samsara” to wizualna i dźwiękowa uczta, której nie można przegapić.”

„Czekając na Joe” (ang. „Touching the Void”)

„Wydarzenia przedstawione w dokumencie zdobywcy Oskara za „One Day in September” Kevina Macdonalda rozegrały się w roku 1985, a jego bohaterowie byli wówczas młodymi, sprawnymi, świetnie wyszkolonymi alpinistami. Joe Simpson i Simon Yates wyruszają w góry, aby zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Pierwsze trzy dni wyprawy przebiegają zgodnie z planem, jednak w końcu zdarza się wypadek. Joe Simpson upada i łamie sobie kilka kości w nodze. Bez szans na jakąkolwiek pomoc, obaj śmiałkowie postanawiają kontynuować wspinaczkę z Joe Simpsonem zawieszonym na linie. Każdy fałszywy ruch może się okazać dla nich śmiertelny.”

„Życie za Everest” (ang. „Into Thin Air: Death on Everest”)

„Film na kanwie prawdopodobnie najlepszej książki o zdobyciu Everestu jaką kiedykolwiek napisał naoczny świadek; najwyższa góra, najwyższa cena za jej pokonanie jaką zapłaciło 8 wspinaczy z 3 ekip jednocześnie atakujących wierzchołek 10 maja najtragiczniejszego w dziejach himalaizmu 1996 roku, wreszcie najlepsza książka, która przez długie miesiące nie schodziła z amerykańskich list bestsellerów.”

„Północna ściana” (ang. „North Face”)

„Austria, lata 30. Nazistowscy propagandziści konsekwentnie udowodniają, że nic nie oprze się sile prawdziwych Aryjczyków. Kolejnym wyzwaniem dla „wyższej rasy” ma być rozwiązanie „ostatniego problemu w Alpach”, czyli wejście na niezdobyty do tej pory szczyt Eiger. Jego północna ściana, Nordwand, ze względu na tragiczne żniwo, jakie zbiera, zwana jest „Ścianą Śmierci”. Dwaj młodzi niemieccy śmiałkowie Toni Kurz (Benno Fürmann) i Andi Hinterstoisser (Florian Lukas) decydują się zaatakować skalistą górę. W ślad za nimi rusza konkurencyjna para austriackich alpinistów. Przedstawiciele niemieckich władz, mediów i śmietanki towarzyskiej przez specjalne lunety obserwują kolejne etapy ekstremalnej wspinaczki. Niestety, wkrótce to, co miało być kolejnym symbolem potęgi wielkich Niemiec zamieni się w tragiczną walkę o przeżycie.”

„Wszystko co mogę” (ang. „All I Can”)

all i can„Wspaniały, zachwycający esej, który porównuje wyzwania wysokogórskiego narciarstwa do wyzwań globalnych zmian klimatu. Zdjęcia były realizowane na 6 kontynentach, w przeciągu 2 lat. Najlepsi na świecie narciarze dostarczają inspirujących spektakli, podczas gdy wyjątkowa strona wizualna rozwija wizję świata przyrody. Twórcy filmu zabierają nas w podróż przez m.in. majestatyczne szczyty pustyni Maroka, lodowate fiordy Grenlandii, kratery wulkanów Chile, spine walls Alaski.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s